Warning: DOMDocument::loadHTML(): Unexpected end tag : p in Entity, line: 45 in /home/rytmvriw/public_html/wp-content/themes/aradrolling/functions.php on line 985
قیمت روز سفال کلپورگان در بازار - آرتاووس

قیمت روز سفال کلپورگان در بازار

قابلمه استیل تی اند کی و سفال کلپورگان که از جمله سفال های سنتی ایران بشمار میروند که در یکی از روستاهای استان سیستان بلوچستان تولید و به بازار عرضه می گردد. اگر شما قصد دارید این محصول را خریداری کنید می توانید با مراجعه به مراکز معتبر و یا فروشگاه های اینترنتی از قیمت روز این محصول مطلع شوید.

در کشور ایران چه در شهرهای جنوبی و شمالی و چه در غرب و شرق مناطق بسیاری وجود دارد که به ساخت و هنر سفالگری مشغول می باشند و محصولات تولیدی آن ها شهرت جهانی دارد.

سفال کلپورگان

کارگاه های تولیدی انواع سفال کلپورگان

کلپورگان در واقع می توان گفت یکی از جمله روستا های شهرستان سراوان از استان زاهدان می باشد. این روستا از لحاظ جغرافیایی در 25 کیلومتری شرق شهرستان سراوان و 350 کیلومتری استان زاهدان قرار گرفته است. در این روستا تنها موزه زنده سفال جهان می باشد که قدمت تاریخی آن به هفت هزار سال پیش بر می گردد. یکی از ویژگی های منحصر به فردی که نوجه جهانیان را به این نوع سفال جذب کرده ساخت سفال کلپورگان بدون هیچ گونه چرخ سفالگری می باشد که همچنان مانند روش های سنتی توسط زنان و دختران درست می شود. هنر این سرزمین سال ها دست نخورده و بدون هیچ گونه تغییر در مواد اولیه و شیوه درست کردن آن از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. ویژگی های سفال های آن به صورت زیر است که عبارتند از:

 1. سنتی بودن و تغییر نکردن از روش ساخت از همان ابتدا تا کنون
 2.  طرح و نقوش بکار برده شده بر روی سفال ها
 3. بکار نبردن لعاب
 4. ماندگاری بیشتر این نوع محصولات

سفال کلپورگان

بازار خرید و فروش ظروف سفالی سنتی کلپورگان

همانطور که گفته شد قابلمه چدن اس پی اس و سفال کلپورگان به روش کاملا سنتی تولید می شود و نقش و نگار های که بر روی آن حک می شود برگرفته از اعتقادات و باورها مردمان آن سرزمین می باشد. در این نوع سفال های تولیدی در این روستا لعاب بکار گرفته نمی شود بلکه برای تزئین و زیباتر کردن این ظروف از نوعی سنگ به نام تیتوک استفاده می شود. شاید بگویید این سنگ از کجا بدست می آید؟ سنگ تیتوک در تپه ای که در نزدیکی این روستا قرار دارد به نام تپه آچار در کوران مهرستان می توان یافت. در واقع جنس این سنگ منگنز می باشد و رنگ این سنگ قهوه ای یا سیاه رنگ می باشد. این نوع سفال ها در واقع دارای ماندگاری بالاتری نسبت به سایر سفال ها می باشد. سفال های تولیدی دارای تنوع بسیار زیادی است که در ادامه بیان خواهیم کرد. سفال های تولیدی این روستا در بازار طرفداران بسیار زیادی برای خرید دارند و به همین منظور این محصولات به وفور یافت می شوند.

 1. کاسه
 2. کوزه
 3. جام
 4. قندان
 5. قدح
 6. پارچ و لیوان
 7. قلک

سفال کلپورگان

صادرات انواع کوزه سفالی کلپورگان

روستا کلپورگان به دلیل این که یک موزه زنده سفال در کشور و بخصوص در جهان به شمار می رود لوح ای از جانب رئیس و همچنین معاون منطقه شورای جهانی آسیا و اقیانوسیه به عنوان نخستین روستای جهانی  به مسئولین و مردم این شهر داده شد. پس می توان گفت به دلیل جهانی شدن این روستا و صنایع دستی تولید شده آن توسط زنان و دختران این روستا خریداران بسیاری در سرتاسر کشور و بخصوص جهان دارا می باشند. برای این که بتوانند تولید کنندگان محصولات تولیدی این روستا را به درستی به دست مشتریان خود در خارج کشور برسانند در خارج کشور نیز نمایندگانی برای عرضه این کالا دارند. سفال کلپورگان به بسیاری از کشورهای آسیا و اقیانوسیه به عنوان یک کالای صادراتی ارسال می گردد عبارتند از:

 1. استرالیا
 2. کویت
 3. گرجستان
 4. ترکیه
 5. ارمنستان
 6. یونان

عرضه انواع ظروف سفالی تولید شده در کلپورگان

همانطور که قبلا نیز بیان شد انواع ظروف سفال در کلپورگان تولید و به بازار عرضه می گردد. برای این که شما بتوانید محصولات این روستا را در سرتاسر کشور به قیمت مناسب خریداری کنید می توانید به نمایندگی ها و مراکز معتبری که این نوع محصولات را عرضه می دارند مراجعه کنید. چرا که این نمایندگی ها محصولاتی را که عرضه می دارند به صورت مستقیم و بدون واسطه خریداری کرده اند و در واقع نماینده تولید کننده می باشند و برای این که مشتریان خود را راضی نگه دارند بدون این که هزینه زیادی را بر روی قیمت محصول بکشند آن را برای فروش عرضه می دارند. این محصولات در سرتاسر کشور عرضه می شوند که عبارتند از:

 1. تهران
 2. بوشهر
 3. شیراز
 4. بندرعباس
 5. کرمان
 6. لرستان

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما